Середа, 08.01.2025, 22:36
Головна » Статті » КОЛЕКЦІОНУВАННЯ » СРІБНІ МОНЕТИ Рос.Імперії

МОНЕТА ЛЕГЕНДА - КОСТЯНТИНІВСЬКИЙ РУБЛЬ

Натисніть на зображення для збільшення

 

Найдорожчою і найрідкіснішою монетою Російської імперії

більшість дослідників вважають так званий "Костянтинівський рубль".

"Рубль 1825 року", так званий "костянтинівський рубль" - останній факт продажу якого зафіксований в 2004 році за фантастичні $550 тис. Відомі всього вісім екземплярів даної монети - 5 з написом на гурті і 3 з гладким гуртом. З даних 8 монет одна знаходиться в Ермітажі, одна в історичному музеї в Москві і одна в Смітсоновському інституті в Вашингтоні. Всі інші прикрашають приватні колекції.

Костянтинівський рубль 1825 року представляє собою срібну монету із зображенням на одній стороні державного герба Російської імперії - двоголового орла з регаліями, оточеного вінком з лаврового листя. Під орлом є три букви: С. П. Б. - знак Петербурзького монетного двору, де ця монета карбувалася. По колу монети розміщено напис: "Рубль. Чистаго серебра 4 золотн. 21 доля". На іншій стороні монети розміщено профільний портрет лисуватої людини з бакенбардами і коротким кирпатим носом. Під портретом дата - "1825", навколо зображення - круговий напис: "Б.М. КОНСТАНТИНЪ' I ИМП. и САМ. ВСЕРОСС,", що слід читати: "Божьей милостю Константин I император і самодержавец всероссийский". На ребрі (гурті) монети напис: "сер. 83 1/3 пробы 4 зол. 82 14/25 доли", сенс якої зрозумілий - позначені проба і вага монети в старовинних метрологічних одиницях - золотниках і долях. У перекладі на сучасні метрологічні одиниці нормативна вага монети становить 20,73 г.

Імператора Костянтина I російська історія не знає. Однак рубль з його портретом і ім'ям - не підроблений. Він викарбуваний на державному Монетному дворі, його вага і проба витримані в тих нормах, які були прийняті для російської монети в 1798 - 1885 рр., Оформлення монетного поля і зміст гуртового напису звичайні для російських монет.

Цісаревич Костянтин Павлович

Що це - нумізматичний курйоз, помилка граверів Петербурзького монетного двору? Або у випуску цієї монети знайшли відображення складні взаємини всередині царської родини і всієї правлячої верхівки імперії, що виникли після смерті імператора Олександра I в листопаді 1825 р., коли довелося вибирати між двома претендентами на російський престол - братами бездітного імператора - Костянтином і Миколою?

Якби це був тільки нумізматичний курйоз, костянтинівський рубль не опинився б у числі ретельно охоронюваних державних таємниць протягом усього царювання Миколи I (1825 - 1855). А саме так було. Про існування монети стало відомо лише через два роки після смерті Миколи. Звідси випливає, що у факті карбування монети з ім'ям і портретом Костянтина I відбилася династична криза листопада - грудня 1825 р. Але навіть ця дуже важлива обставина не може пояснити повною мірою причини неминаючого інтересу істориків і нумізматів до самої монети і до історії виникнення задуму карбування, його здійснення і наслідків цієї акції. На особистості Костянтина Павловича раптом зімкнулися інтереси високопоставлених чиновників, у тому числі міністра фінансів Є. Ф. Канкріна (1776 - 1845), ініціативі якого традиційно приписується організація карбування рубля з портретом і ім'ям Костянтина, і перших дворянських революціонерів-декабристів, які обрали як привід для повстання захист прав на російський престол Костянтина Павловича.

Сама історія появи костянтинівського рубля виглядала наступним чином. Коли в листопаді 1825 р. помер бездітний імператор Олександр I, і успадковувати престол мав його брат, Костянтин Павлович. Однак тільки цариця мати, Микола Павлович і кілька найближчих до царської сім'ї осіб знали, що в 1819 р. Костянтин відрікся від своїх прав на престол. У 1823 р. це зречення було оформлено в форму маніфесту Олександра I, в якому спадкоємцем призначався третій брат - Микола Павлович. Маніфест зберігався в секретному пакеті, роздрукувати який слід було лише після смерті Олександра I. Звістка про смерть імператора в Петербург надійшла 27 листопада і в той же день, через кілька годин, цей пакет був прочитаний в Державній раді. Однак ще до відкриття маніфесту Костянтину присягнув Микола, почала присягати гвардія.

 

 

Костянтин Павлович, який з 1815 р. перебував у Варшаві, відправив через призначеного (ним був молодший брат, Михайло Павлович) своє підтвердження зречення від прав на престол, але їхати в столицю для публічної заяви про це категорично відмовився. Два тижні тривало міжцарів'я, тому що повсюдна присяга Костянтину формально робила його правителем країни. В цій ситуації на Петербурзькому Монетному дворі терміново почалися роботи по виготовленню пробного зразка нової рублевої монети з ім'ям і портретом Костянтина. Були підготовлені проектні малюнки лицьового та зворотного боків. За цими малюнками одночасно стали різатися три пари штемпелів. Поки на Монетному дворі різьб'ярі поспішали приготувати штемпелі і приступити до карбування зразкових монет, міжцарів'я прийшло до завершення. Увечері 13 грудня Микола оголосив Державній раді маніфест про своє воцаріння. Звістка про це облетіла столицю. Для учасників таємного товариства - майбутніх декабристів, вона послужила сигналом до відкритого виступу. На 14 грудня призначалася переприсяга військ. Під приводом захисту прав Костянтина, у якого брат узурпував престол, солдати під керівництвом вождів таємного товариства повинні були відмовитися від присяги Миколі, захопити Зимовий палац і Петропавлівську фортецю і, оточивши Сенат, змусити опублікувати «Маніфест до російського народу", в якому проголошувалося знищення самодержавства і скасовувалося кріпосне право. Передбачалося вбивство царя.

Після публікації Кобеко стало ясно, що міністра фінансів ця ж звістка про "переприсягу" спонукала терміново ліквідувати сліди недоречної акції з випуску монет Костянтина I. Роботи негайно припинилися, і всі матеріальні залишки її - проектні малюнки, штемпелі, олов'яні зліпки і готові монети переправлялися з монетного двору до Міністерства фінансів, де були надійно заховані в секретному архіві. Повстання 14 грудня, коли ім'я Костянтина протиставлялося імені Миколи, перетворило дії міністра фінансів на доволі тяжку помилку, яка могла б мати для нього жахливі наслідки.

Імператор Микола I

Повстання декабристів було придушене, його керівники страчені, учасники сховані за тюремні грати, змінившись потім каторгою і засланням. Події і люди 14 грудня стали забороненою темою. Їхні долі мимоволі розділив і костянтинівський рубль. Але до 1880 р. повстання 14 грудня стало вже історією, і рубль перестав бути закритою темою. Більш того, ще в 1879 році імператор Олександр II розподілив збережені монети між членами царської родини. Один з рублів на прохання директора Ермітажу А. А. Васильчикова був переданий до Відділу нумізматики Ермітажу (Васильчиков, правда, просив передати в музей всі п'ять примірників, але цар вирішив інакше). Одну з монет Олександр II залишив собі, іншу передав принцу Олександру гессенському, третю - великому князю Георгію Михайловичу, власнику прекрасних зборів російських монет, ініціативі якого, мабуть, належало розсекречення таємниці міністерського архіву. Четверта монета потрапила до великого князя Сергі Олександровича, який в подальшому став генерал-губернатором Москви.

В даний час існує велика кількість підроблених костянтинівських рублів. Їх якість дуже різна - від дуже неякісних, дешевих підробок, до якісних, виготовлених на сучасному обладнанні екземплярів. Найвідомішими підробками даної монети є так звані "рублі Трубецького", чеканку яких на Парижському монетному дворі замовив відомий фальшивомонетник - князь О.В.Трубецький, який був одним з перших, хто почав оприлюднювати факти існування костянтинівського рубля. 

Читайте також: "Квадратні монети - плати"

 

Категорія: СРІБНІ МОНЕТИ Рос.Імперії | Додав: Admin (19.01.2017)
Переглядів: 1118 | Теги: константиновский рубль, костянтинівський рубль, монеты, нумизматика, російська імперія, Нумізматика, костянтин павлович, константин павлович, Монети | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar