Головна » Статті » КОЛЕКЦІОНУВАННЯ » МЕТАЛОПЛАСТИКА |
Деякі вчені вважають, що при пошуках скарбів, які здійснюються за допомогою металошукачів в історично встановлених місцях поселення древніх цивілізацій, знайдені найбільш унікальні свідчення ранніх культур - старовинні кільця, персні, прикраси з каменями, персні-печатки, виготовлені древніми майстрами і які мають величезну історичну і культурну цінність. Знайдені антикварні вироби відкривають завісу таємниці історії зародження національної культури, виражену в нанесеній на старі прикраси символіці, її значенні, а також дозволяють дослідникам простежити розвиток прикладної творчості в Київській Русі і її функціональне використання. До знахідок, які несуть найбільш цікаву і багатогранну історичну інформацію, відносяться старовинні персні і кільця. Історія їх створення, а також символіка цих прикрас сягає своїм корінням в найдавніші епохи. Натисніть на зображення для збільшення
Історія появи перснів Для епохи палеоліту було властиво виготовлення примітивних кістяних кілець, зроблених з кісток убитих тварин, і вже набагато пізніше, з появою в бронзовому столітті перших металевих сплавів, стали виготовлятися металеві кільця. Прообрази цих кілець не мали ніяких прикрас і були виконані в простих, нехитрих формах. Трохи пізніше форму кілець стали видозмінювати, виконуючи їх у вигляді всіляких обручів і спіралей. Однак ці стандарти не прижилися, і поступово вид прикраси трансформувався в більш плоску форму яка охоплює палець, і воно стало називатися «кільцем», словом, що утворився від старослов'янського кореня «коло», що означає колесо, замкнуте коло, що символізував тоді симбіоз єдності і нескінченності. Трансформація форм старовинних кілець Трохи пізніше стародавні майстри змогли освоїти нову форму кільця, виготовляючи їх з плоскою вставкою на його верхній частині, яка могла бути виконана з металу або каменю. Таке кільце стало називатися перснем і з розряду прикрас перейшло в розряд функціонального предмета. Саме після того як древніми майстрами була видозмінена форма кільця, стало можливим його використання в різних сферах життя. У багатьох державних і приватних колекціях, в яких зберігаються знайдені дослідниками старовинні персні-печатки і кільця, представлені вироби, що використовувалися лучниками, які надягали на кілька пальців для запобігання від пошкодження тятивою арбалета або лука; Слід зазначити ще одну особливість старовинних прикрас. Знахідки, що відносяться до перших століть нашої ери, використовувалися в якості символу статусної приналежності його власника, розділяючись по типу металу, з якого вони виготовлені. Власне, саме до цього періоду відносять перші вироби, виготовлені з дорогоцінних металів: золота і срібла.
Символіка і функціональність старовинних кілець і перснів Срібні кільця і персні дозволялося носити вільновідпущеному люду. Старовинні персні-печатки з золота дозволялося носити тим, хто представляв вищі, керуючі, наділені владою посади чи родини. Виготовлені для них персні-печатки були не просто предметом прикраси, але й носили функцію, що засвідчує особу і її статус, а також функцію друку, що замінює особистий підпис її власника. У воїнів персні-печатки, так само як і їх щити, були носієм їх родового девізу. На плоскій поверхні печатки стародавні майстри відтворювали девіз або родовий герб. Також існує безліч старовинних знахідок, що підтверджують існування професійної символіки, яка наносилася на перстень-печатку і відповідала тому роду занять, яким займався його власник. У колекціях, де виставлені антикварні релікти сьогодні, можна відрізнити екземпляри, що використовувалися як людьми робочих професій, так і представниками різних кланів, орденів, духовенства.
Персні Київської Русі - унікальні свідчення слов'янської культури Досить широко в колекціях старовинних знахідок представлено золоті і срібні кільця, персні з каменем і персні-печатки, що відносяться до слов'янської культури. Найбільш значимі і унікальні з них внесені до світові аннали, які були знайдені в стародавній Русі. Культура Київської Русі дуже яскраво відображена в символіці, яка використовується при виготовленні старовинних прикрас. Золоті та срібні кільця і персні-печатки стали прикрашати язичницькою, а згодом і християнською символікою. Дещо видозмінилася форма щитка перстня-печатки. Вона стала носити більш геометричний характер, з'явилися вироби з витягнутою, овальною або багатогранної формою, прямокутні і квадріфолійние печатки. На поверхні щитка старовинних перснів-печаток стали з'являтися зображення, що несуть смислове навантаження. Зображення, які прикрашали старовинні персні, стали таким же показником відношення його власника до тієї чи іншої станової групі, професії чи віросповідання, як персні з каменем були показником вищого стану або духовенства. Символи та образи старовинних кілець Символіка старовинних прикрас стала предметом окремого вивчення істориків і культурологів. Зображення на щитку перстня-печатки образів птахів і тварин віднесені вченими до спроби древніх майстрів не просто створити символіку, яка має сутність власника. На їхню думку більшою мірою образи, перенесені на матрицю перстня-печатки, слід відносити до групи оберегів, сила і можливості яких в значній мірі визначається природними здібностями тої тварини, яка на ньому зображена. На старовинних перснях-печатках, знайдених на території Київської Русі, в основному були нанесені образи птахів та тварин, що відносяться до розряду хижаків. Вже саме це покликане демонструвати войовничість, прояв сили і влади власника персня, на якому зображений подібний малюнок, а також захистити його тими силами, якими від природи наділені образи цих птахів і тварин.
Серед нанесених на стародавні персні образів птахів, зустрічаються, як правило, образи яструба, шуліки, ворона і навіть зображення домашніх птахів. Найбільш часто зустрічаються на прикрасах образи - це малюнки орла і півня, які тлумачаться культурологами наступним чином:
Серед образів тварин, що наносяться на стародавні персні-печатки, зустрічаються зображення вовка, ведмедя, собаки, оленя - тварин, в яких зібрані войовничі характеристики - сила, безстрашність, швидкість, благородство, відданість. Однак найбільш з них зустрічаються:
Попереду нові відкриття Слід визнати, що культурна цінність старовинних прикрас, знайдених в місцях стародавніх поселень, не може бути переоцінена, оскільки саме в них відображена та первинна культура древніх народів, яка лягла в основу формування морально-етичних норм, які стали основою слов'янської національної культури. І саме від археологів та простих пошуковців залежить, скільки ми будемо знати про неї та скільки нам відкриється історичних загадок і таємниць. Читайте також: "Визначаємо вартість старої книги"
| |
Переглядів: 4191 | | |
Всього коментарів: 0 | |