Понеділок, 06.01.2025, 23:25
Головна » Статті » КЛАДОПОШУК » МІСЦЯ ДЛЯ ПОШУКУ

ЯР - ПЕРСПЕКТИВНЕ МІСЦЕ ДЛЯ ПОШУКУ

Зазвичай буває, що ми шукаємо найбільш зручні місця для копу - це переоране поле або гарний, без хащів ліс. Та за прагненням зручності часто ігноруємо інші цікаві й перспективні місця, які відлякують своїм незручним розташуванням, великою кількістю бур'янів тощо. А саме такі незручні й важкодоступні місця часто бувають найменш "хоженими" нашими колегами копарями. І одними з таких місць є яри.

З чого ж почати, обираючи яр як місце для пошуку? 

Насамперед добре б озирнутися і зрозуміти, як далеко простягається яр і якщо є така можливість, пройти по його дну до самого гирла (закінчення). Часто яри «впадають» в річку, а іноді просто сходять нанівець в чистому полі, так чи інакше, але закінчення яру може виявитися перспективним місцем для пошуку.

На жаль, перевірити дно яру по всій його протяжності далеко не завжди можливо, але якщо вийти, дивитися треба не тільки собі під ноги. Варто звернути найпильнішу увагу на крайку яру. Саме там, де осипається земля буває видно культурний шар.

Що стосується самого дна, можливо русла (колишнього русла) струмка, найбільш продуктивний пошук в місцях, де є будь-які затримки для потоку води: повороти, балки в схилах яру які тягнуться до дна, підвищення або пониження рельєфу. Якраз там я знаходив більшість знахідок, до того ж часом досить древніх.

Не рідко струмок в яру підживлюється ще б'ючими джерелами - ці місця необхідно обстежити особливо ретельно! Найбільш вдалий час для пошуку - коли грунт вже просохне після сходу талих вод, а трава ще не зійшла. Але не все загублене в яру досягає дна, дуже багато залишається в грунті схилів. Тут складно давати якісь рекомендації, тому що схили сильно заростають, і шукати можливо лише там, де доступно, при цьому обсяг роботи немаленький. Зате скарби, як правило, трапляються саме в схилах.

 

 

Якщо пощастить і схили виявляться позбавленими рослинності, а це залежить від їх крутизни та складу грунту, то обсяг роботи збільшується в рази, як втім і ймовірність знайти скарб або гарну знахідку. У якій би частині яру вам не довелося вести пошук, не пропускайте такий важливий момент як скупчення кераміки. Само собою, це може виявитися і звалищем, в тому числі середньовічне, але є велика ймовірність розмитого і обсипавшогося поселення.

Не можна забувати, що одна чи дві хатинки здебільшого не були позначені на жодній карті навіть в порівняно пізній період 18-19 ст. Що вже говорити про більш ранні періоди. Ще в дореволюційних дослідженнях згадувалося, що селяни, 18-20 ст. знаходячи під час оранки стародавні наконечники стріл, сокири, прикраси і т.д. викидали їх в яри, вважаючи такі знахідки чимось бісівським. Правда, нашому брату пошуковцю це пішло тільки на користь.
 
З вищесказаного випливає, що і сама верхівка яру є досить перспективним місцем, правда особисто мені цікаві знахідки траплялися здебільшого внизу, але це, ні в якій мірі не є правилом. На самкінець хотілося б навести один випадок з власної практики.

Декілька років тому мною я знайшов порівняно невеликий ярок, де було знайдено чимало чешуйок та інших цікавих знахідок. Шукати там було вкрай незручно і я, заморозивши проект з міркувань «куди воно подінеться...» на якийсь час забув про той «рибний» ярок. У цьому сезоні прихопивши товариша, я туди повернувся і ... зловив великий облом. Ні, там не побували колеги-конкуренти, зате з'явилися гори будівельного сміття!

Приблизно за декілька кілометрів почали відновлювати великий тваринницький комплекс на місці розваленого і розкраденого в 90-х і не вигадали нічого кращого, ніж відвезти весь непотріб в до речі не самий ближній до будівництва яр. Отак я втратив дуже перспективне й головне не хожене конкурентами місце.

Висновок: те, що можна викопати сьогодні - викопуй, завтра може бути пізно!

Як висновок - яри на сьогоднішній день, безумовно, є одним з найбільш перспективних місць для пошуку з металошукачем. Лише далеко не кожен яр порадує гідними знахідками, здебільшого вони завалені сучасним сміттям, особливо в густо населеній місцевості. Тому при пошуках в ярах бажано використовувати прилад з гарною дискримінацією і розділенням цілей, щоб менше часу витрачати на викопування "раритетів" у вигляді кришечок від алкогольних напоїв або конскрвних банок.

Так, роботи буває багато, але вона того варта!

Читайте також: "Як знайти села, яких вже немає на картах"

 

Категорія: МІСЦЯ ДЛЯ ПОШУКУ | Додав: Admin (21.10.2016)
Переглядів: 1222 | Теги: поиск кладов, кладопоиск, Яр, пошук скарбів, овраг, кладопошук | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar