Понеділок, 06.01.2025, 23:15
Головна » Статті » КЛАДОПОШУК » ЦІКАВЕ

ДЛЯ ЧОГО НАДПИЛЮВАЛИ КРАЇ МОНЕТИ?

Натисніть на зображення для збільшення

 

Іноді під час пошуку трапляються дивні монети з пошкодженим краєм. Дивина полягає в тому, що край монети був пошкоджений навмисно. На нього нанесені невеликі борозенки - запили, і вони розташовані по всьому колу монети.

Така тенденція простежується на монетах, починаючи з XVIII століття і впевнено продовжується в XIX-XX. Запили по краях найчастіше виявляються на великих мідних монетах Російської імперії і бронзових радянського періоду. Насічки робилися виключно з боку герба, сторону ж з номіналом загадкові автори «прикрас» псували куди рідше. Правда, зазвичай лицьова сторона часто стерта і містить сліди ударів. Кількість, нахил і глибина насічок завжди різні.

До сих пір точно не встановлено, чому люди так псували чи прикрашали монети. Існує безліч версій, багато з яких звучать навіть дивно.

Перерахуємо деякі з них:

- Чаклунство, заговори, гадання, обереги;
- Монети на очі небіжчикам (один надпил - один прожитий рік);
- Жертовні монети, які кидали в поле для підвищення              врожайності;
- Міра міді для медичних цілей;
- Прикраса (припустимо, на кінську упряж);
- Вошедавка, вичісування гнид з волосся;
- Намотування ниток, основа клубка;

 

 

Але найбільш логічними видаються дві версії.

По-перше, це може бути фішка для гри в орлянку або для інших азартних ігор - приблизно такі ж «запили» можна бачити на фішках в казино. А.В. Ткаченко, описуючи скарб знайдений в Калузі, припустив, що зубчасті надпили по краю одного боку монети робили нечесні гравці в орлянку, щоб змінити центр ваги монети.

Друга версія простіша. Відомо, що мідні монети зберігали в стопках, часто пов'язуючи їх мотузочками. Монета з надпилами могла завершувати стопку, а надпили робилися для того, щоб краще трималися нитки. Але ця версія не пояснює надпилів на радянських монетах. 

Так чи інакше, обговорення теми «надпиляних монет» ведеться вже не перший десяток років. В інтернеті є сотні фото подібних нумізматичних «раритетів». Однак чіткої відповіді, чому вони взагалі з'явилися, так і не знайдено.

Читайте також: "Прикмети та забобони шукачів скарбів"

 

Повернутися до - КЛАДОПОШУК

Повернутися до - ГОЛОВНОЇ

Перейти в ФОРУМ

Категорія: ЦІКАВЕ | Додав: Admin (06.10.2018)
Переглядів: 950 | Теги: пошук скарбів, запиляні понети, Нумізматика, кладопошук, надпиляні монети | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar