П`ятниця, 29.03.2024, 00:29
Головна » Статті » КОЛЕКЦІОНУВАННЯ » НУМІЗМАТИКА Римської Імперії

ЧОЛОВІЧІ ІМЕНА В СТАРОДАВНЬОМУ РИМІ ТА ЇХ НАПИСАННЯ НА МОНЕТАХ

Римське чоловіче ім'я складалося з трьох частин: особистого імені (praenomen), родового імені (nomen) і індивідуального прізвиська або найменування гілки роду (cognomen). · Praenomen

Хлопчик отримував особисте ім'я на восьмий або дев'ятий день після народження. Існувала традиція давати особисте ім'я тільки чотирьом старшим синам, а іншим в якості особистого імені могли служити порядкові числівники: Quintus (п'ятий), Sextus (шостий), які таким чином перетворилися в особисті імена. Більшість особистих імен мають настільки давнє походження, що значення їх було забуто вже в класичну епоху. У написах на монетах імена завжди пишуться скорочено, так як кількість уживаних імен було невелике (18 імен із загальної кількості 72). До числа уживаних відносяться такі особисті імена.

A, AVL - Aulus, в просторіччі існувала форма Olus, так що скороченням цього імені може служити буква O

C - Gaius, дуже рідко скорочується як G

CN - Gnaeus (архаїчна форма Gnaivos); дуже рідко скорочується як GN. Зустрічаються форми Naevus, Naeus

D, DEC - Decimus, архаїчне Decumus

L - Lucius, архаїчне Loucio

M - Marcus, існує написання Marqus

P - Publius, архаїчне Poblio (скорочення PO)

Q - Quintus, в просторіччі Cuntus, зустрічаються Quinctus і Quintulus

SEX - Sextus

TI, TIB - Tiberius

T - Titus.

Рідше вживалися такі імена:

AP, APP - Appius. За переказами, це ім'я походить від сабінського Atta і в Рим було принесено родом Клавдія

K - Kaeso

MAM - Mamercus. Ім'я ОССК походження, вживалося тільки в роді Емиліїв, одному з найбільш авторитетних і багатих

M '- Manius. Знак у вигляді коми в верхньому правому куті є залишок п'яти-лінійного накреслення літери М

N - Numerius, ОССК походження

SER - Servius

S, SP - Spurius, може також використовуватися в своєму первинному значенні «позашлюбний».

Особисте ім'я Pupus (хлопчик) вживався тільки по відношенню до дітей. Решта особисті імена писалися зазвичай повністю: Agrippa, Ancus, Annius, Aruns, Atta, Cossus, Denter, Eppius, Faustus, Fertor, Herius, Hospolis, Hostus, Lar, Marius, Mesius, Mettus, Minatius, Minius, Nero, Novius, Numa , Opiter, Opiavus, Ovius, Pacvius, Paullus, Pescennius, Petro, Plancus, Plautus, Pompo, Popidius, Postumus, Primus, Proculus, Retus, Salvius, Secundus, Sertor, Statius, Servius, Tertius, Tirrus, Trebius, Tullus, Turus , Volero, Volusus, Vopiscus.

Часто старший син отримував особисте ім'я батька. У 230 до н.е. ця традиція була законодавчо закріплена сенатом. У деяких родинах вживалася суворо обмежена кількість особистих імен, наприклад, у Клавдіїв Неронов - тільки Тіберій і Децим. У патриціанський родині Клавдіїв вживалося ім'я Луцій, а в патриціанський родині Манлі - ім'я Марк, так як члени цих родин, що носили це ім'я, колись вчиняли злочин. · Nomen

Родове ім'я, яке носили всі члени одного і того ж роду, як правило, писалося повністю. В імператорський час скорочено писалися родові імена тільки дуже відомих родин:

Aelius - AEL

Antonius - ANT, ANTON

Aurelius - AVR

Claudius - CLAVD, CL

Flavius ​​- FL, FLA

Iulius - I, IVL

Pompeius - POMP

Valerius - VAL

Ulpius - VLP.

Загальна кількість родових імен по Варрону доходило до тисячі. Більшість їх настільки давнього походження, що сенс їх назви забутий. Певний сенс відомий лише для деяких з них:

Asinius від asinus (осів);

Caelius від caecus (сліпий);

Caninius від canis (собака);

Decius від decem (десять);

Fabius від faba (боб);

Nonius від nonus (дев'ятий);

Octavius ​​від octavus (восьмий);

Ovidius від ovis (вівця);

Porcius від porca (свиня);

Septimius від septimus (сьомий);

Sextius, Sextilius від sextus (шостий);

Suillius від suilla (свинина).

Починаючи з Божественного Юлія, який одним з перших звів свою генеалогію до богів, наступні імператори шукали і майже завжди знаходили в своєму роду богів. · Cognomen

 

 

Третє ім'я було індивідуальним прізвиськом, яке часто переходило на нащадків і перетворювалося в найменування гілки роду. Наявність цього імені не було обов'язковим. У деяких плебейських родинах (Марії, Антонії, Октавії і ін.) третє ім'я, як правило, було відсутнє. Однак відсутність імені було винятком із правил, так як багато родин Риму були настільки стародавнього походження, що кожна з них налічувала по кілька гілок. Походження третіх імен є різним: воно вказує на походження роду, на міфічного предка або внаслідок якоїсь події. Багато прізвиськ характеризують зовнішність або особливі прикмети їх перших володарів.

Habitus - вгодований; Ahenobarbus - рудобородий;

Crassus - товстий; Rutilus - рудий;

Massa - брила; Crispus - кучерявий;

Arvina - жир; Pilosus - волосатий;

Laetus - огрядний; Calvus - лисий;

Macer - худий; Ravilla - жовтоокий;

Celsus - високий; Paetus - лукаво дивиться;

Paullus - невеликий; Luscus - одноокий;

Longus - довгий; Strabo - косоокий;

Capito - великоголовий; Nasica - гостроносий;

Dentatus - зубастий; Naso - носатий;

Flaccus - висловухий; Silus - кирпатий;

Rufus - русявий; Balbus - заїка;

Blaesus - шепелявий; Pansa - з широкими ступнями;

Scaurus - клишоногий; Varus - кривоногий;

Інші когномени відображають характер або спосіб життя їх перших власників:

Lucro - ненажера;

Severus - жорстокий;

Dives - багатий;

Probus - чесний;

Pulcher - прекрасний;

Lepidus - витончений;

Carus - дорогий;

Nobilior - дуже знатний;

Nero - хоробрий;

Походження інших когноменів менш зрозуміле. Бували випадки, коли одна людина мала два прізвиська, друге з яких називалося agnomen. Вже в епоху республіки деякі особи мали по два родових імені. Виходило це в процесі усиновлення. За римським звичаєм усиновлений брав praenomen, nomen, і cognomen того, хто його усиновлював, а своє родове ім'я зберігав у зміненому вигляді з суфіксом -anus, яке займало місце другого cognomen.

Зазначення походження в написах.

Після nomen в написах, як правило, скорочено вказується praenomen батька, рідше діда і прадіда, з додаванням наступних букв:

F, FIL fillius син;

N, NEP nepos онук;

PRO, PRON, PRONER pronepos правнук;

ABN, ABNEP abnepos праправнук;

ADN, ADNEP adnepos прапраправнук.

Імена в пізньореспубліканський й імператорський час, імена імператорів і членів їх сімей.

З першого століття нашої ери в законах римської антропоніміки намічаються деякі зрушення, які розвиваються по двох протилежних напрямках: від трьох традиційних імен до скорочення або до збільшення числа офіційних імен. Передумови до цього були закладені вже в самому характері римського імені, коли старший син отримував всі три імені батька. Так в одній родині виявлялося кілька осіб з абсолютно однаковими іменами. У таких випадках практично всі три імені виявлялися марними, і доводилося вдаватися до прізвиськ, що за межами однієї сім'ї також було мало зручним. Перший крок по шляху скорочення імен був зроблений Августом. Він першим відкинув написах родові імена Юлій і Октавіан, швидше за все, тому, що по знатності роду октави не міг йти ні в яке порівняння з блискучим родом Юліїв. Спадкоємець Цезаря взагалі вважав за краще обійтися без родових імен. З цього часу римське ім'я поступово починає втрачати колишню зрозумілу тричленну побудову. Август був першою людиною, що перетворив титул «імператор» в офіційне praenomen. Наступні імператори роблять так само, але ще нерішуче. Тільки починаючи з Отона, всі імператори мають praenomen IMP, яке стає ознакою особи, яка володіє вищою владою в державі. З 1 століття починають зустрічатися довільно складені імена. У написах 2 століття з'являються імена, абсолютно фантастичні з точки зору традиційної римської антропонімії, з'являється мода мати безліч імен. У 4-5 століттях старі praenomina і nomina майже зовсім виходять з ужитку.

Додамо, нарешті, що чимало іноземців прагнули за всяку ціну видати себе за римських громадян і, можливо, тому охоче брали римські імена, особливо родові. Лише імператор Клавдій суворо заборонив людям іноземного походження привласнювати римські імена, а іноземцю, який намагався видати себе за римського громадянина  призначалася страта.

Читайте також: "Чому варто колекціонувати монети"

 

Категорія: НУМІЗМАТИКА Римської Імперії | Додав: Admin (16.01.2017)
Переглядів: 2400 | Теги: Древний Рим, римская империя, стародавній Рим, Нумізматика, Римська імперія, имена в Древнем Риме, нумизматика, імена, імена в Стародавньому Римі | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar