Четвер, 15.11.2018, 19:41
Головна » Статті » КОЛЕКЦІОНУВАННЯ » НУМІЗМАТИКА

СПОСОБИ ПІДРОБКИ МОНЕТ

Гонитва за наживою часто змушує людину шукати філігранні методи створення нелегальних копій чого-небудь, в тому числі монет. Способів виготовлення «липових» монет досить багато, адже історія фальсифікацій починається з моменту появи перших грошових одиниць.

Способи створення фальшивих монет

Найбільш поширеним способом фальсифікації є лиття під тиском. Спочатку шахраї створюють кліше (форму для лиття), що імітує обидві сторони підроблюваної монети. Потім вливають туди сплав. Готову монету покривають будь-яким цінним металом або недорогою фарбою, що нагадує за кольором потрібний метал. Раніше цей спосіб залишав на монетах вади у формі бульбашок і нечітких зображень. З розвитком технологій електролізного копіювання і відцентрового лиття наявність бульбашок звелася до мінімуму, а картинка стала чіткою, що створило додаткові труднощі нумізматам при визначенні автентичності монет. Проте вдосконалення технологічних підходів до лиття підробок все ж не допомагає досягти потрібних вагових параметрів монет.

Латунна форма для відливання фальшивих 20 коп 1888 р. -

Натисніть на зображення для збільшення

 

Придбане фальшивомонетниками сучасне карбувальне обладнання дозволяє виготовляти монети за допомогою нового штемпеля-наслідувача, зробленого за оригінальним зразком вмілим різьб'ярем. Спосіб цей дуже дорогий і трудомісткий, тому він застосовується для створення найбільш рідкісних і, відповідно, найбільш дорогих примірників. Відрізнити монети, зроблені «новим» штемпелем, дуже важко.

Ще один спосіб підробки монет - використання старого штемпеля. Штемпель, який вже відпрацював своє викрадають, і таким чином він може бути використаний для виготовлення нових монет. В такому випадку одержувані гроші будуть носити нечіткі лінії і деякі вади в зображеннях.

Щоб додати вартість монеті, деякі ділки її доопрацьовують, виправляють: механічно переробляють цифри, позначення грошових дворів, ініціали мінцмейстер і т.д. Способів коригування деталей на монеті маса: спилювання знаків; допаювання букв; розпилювання двох монет різних типів з метою поєднати різні аверси / реверси (виходить монета нібито невідомого зразка); підгравування справжніх монет для поліпшення пошкодженого виду (закриття пробитих отворів, згладжування вибоїн, нанесення вручну гуртової насічки). Щоб розпізнати фальшивку, виготовлену способом доопрацювання, потрібно ретельно вивчити каталожний оригінал монети, щоб розгледіти найменші зміни в зовнішньому вигляді примірника.

Підробка монети способом доопрацювання (на 50 копійках виправлений рік) -

 

Особливо варто звернути увагу на створення підробок за допомогою гальванопластики, так як гальванокопіі часто виготовлені настільки майстерно, що навіть досвідчений майстер не завжди зможе її відрізнити від оригіналу. Щоб створити гальванокопію, для початку з гіпсу або іншої пластичної маси виготовляють відбитки монет, покривають їх тонким шаром струмопровідного матеріалу. Потім відбитки поміщають у ванну з електролітичним розчином. При пропущенні струму через розчин на зліпку нарощується шар металу, який заповнює всі нерівності відбитків. Потім воскові зліпки від'єднують від шару металу і отримують точні копії сторін монет. Металеві боки з'єднуються, підганяються і з'єднуються так, щоб дистанція між ними відповідала товщині оригіналу.

Якщо на цьому робота по фальсифікації завершується, то підробку можна легко визначити по надзвичайно легкій вазі, незвичайної фактурі, спайок на гурті, звуці при падінні, русі сторін монет всередину при сплющуванні їх пальцями і різниці кольору металу при невеликому надрізі. Але найчастіше шахраї допрацьовують підроблений варіант. Наприклад, для обважнення фальсифікату, зниження рівня «прогинання» сторін при натисканні і отримання металевого звучання всередину додають наповнювач. Для маскування місць спайки мідні монети срібляться або позолочуються, або оснащуються металевим кільцем з правильною гуртової рискою і супроводжуючими елементами.

Іноді осадження на гіпсових формах металу триває, поки товщина одержуваного фальсифікату не дорівнюватиме половині товщини оригіналу. Потім половинки з'єднуються по всій площі тильних сторін аверсу / реверсу. Таким чином виходить фальшивка за вагою, яка є дещо близькою до оригіналу, не прогинається і більш-менш однорідна за кольором металу.

Монета, отримана способом гальванопластики (впаяли стрічку з довільним візерунком на гурті) -

 

Високотехнологічним способом підробки монет є спосіб лазерного карбування, при якому передане лазерному пристрою відскановане зображення оригіналу вирізається ним з пластмаси. Отримані матриці заливаються сплавами і з'єднуються. Спектральний аналіз легко визначить підробку.

Найбільш складним процесом підробки монет є ручне різьблення, коли зображення на гладкій заготовці і гурті вирізаються вручну. При відсутності чистої заготовки, зображення з монети, (на прикладі) з подібним аверсом, зпилюється і на нього наноситься інше, потрібне.

Ручна різьба на монеті (підробки) -

Натисніть на зображення для збільшення

 

 

Натисніть на зображення для збільшення

 

«Репліки», «новоділи» - підробка або легальна копія?
А чи є «новоділи» та «репліки» монет підробками? Адже за своєю суттю підроблені монети - незаконні копії, виготовлені пізніше історичного часу обороту оригіналів, з метою продажу антикварам, нумізматам та ін. любителям раритетів. А «новоділи» та «репліки» ( «рестрайки» за кордоном) - теж копії, тільки узаконені, вироблені державними (іноді приватними) грошовими дворами часто за допомогою справжніх штемпелів.

«Репліки» монет є імітаціями оригіналів. Виготовляються вони з матеріалів, відмінних від оригінальних, при цьому зображення точно або максимально повторює зображення на справжньої монеті. Такі монети не створюються з метою обману нумізматів, так як на них або карбуються спеціальні знаки, що оповіщають про копіювання, або навмисне не наносяться деякі елементи в зображенні, щоб навіть нумізмат-новачок міг відрізнити копію від оригіналу. Чудовим прикладом «репліки» є 37,5 рублів-100 франків 1902 року Ленінградського грошового двору, викарбувані в 1990 році з мідно-нікелевого сплаву з позолотою. Тираж донативних «реплік», замовлених Всесоюзним зовнішньоекономічним об'єднанням «Міжнародна книга», - 50 000 шт. На те, що даний екземпляр - «репліка», вказує літера «Р», проставлена ​​біля літери «Г.» на реверсі. Нинішня ціна примірника в межах $30-40. Монети викарбувані оригінальними штемпелями. Сьогодні державні монетні двори не чекань «репліки», це роблять приватні особи. Такі імітації містять багато відхилень від оригіналу. Прикладами можуть стати rитайські «репліки» монет якості «Пруф», виготовлені у вигляді сувенірів.

«Репліка» 37,5 рублів-100 франків 1902 року ЛМД -

Натисніть на зображення для збільшення

Китайська приватна сувенірна «репліка» (якість Пруф, мельхіор, позолота, капсула, ціна близько $10-15) -

Натисніть на зображення для збільшення

 

Нині копії оригінальних монет минулого, виготовлені державними грошовими дворами за допомогою справжніх штемпелів, називаються «новоділами». Існують «новоділи» абсолютно ідентичні оригіналам (напр., новоділ Гагнутського рубля 1914 року, викарбуваний повторно в 1927 році) і «новоділи» з деякими змінами (напр., новоділ золотого червінця країни рад «Сівач» 1923 року, повторно виготовлявся в 1975- 1982 роках із зазначенням реального року карбування, а з 1977 року і з позначенням на гурті монетного двору: ЛМД, ММД).

«Новоділ» Гангутского рубля - 

«Новоділ» золотого червінця «Сівач» -

 

«Новоділів» існує дуже багато. Відома велика кількість копій монет Царської Росії і СРСР. Повторно карбуються і циркуляційні, і пам'ятні монети. Наприклад, в 1988 році були виготовлені «новоділи» 19 ювілейних рублевих монет 1965-1986 року з написом «1988 • Н» на гурті («Н» - новоділ): новоділ рубля «50 років Радянської влади» 1965 року; новоділ «40 років перемоги над Німеччиною» 1985 роки; новоділ «Міжнародний рік миру» 1986 року і т.д.

Новоділи пам'ятних монет 1965-1986 рр. -

Натисніть на зображення для збільшення

 

Отже, способів підробки монет досить багато, але всі вони трудомісткі і витратні. «Репліки» і «новоділи», з одного боку, теж підробки, але вони офіційні і не створені для обману і легкої наживи, тому виготовлення легальних імітуючих примірників до способів підробки відносити не варто.

Читайте також: "106 млн. долларів - новий світовий рекорд продажу колекцій монет"

 

Категорія: НУМІЗМАТИКА | Додав: Admin (22.04.2017)
Переглядів: 679 | Теги: коллекционирование, Колекціонування, способы подделки монет, способи підробки монет, підробка монет, Нумізматика, подделка монет, нумизматика, монета | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar