Головна » Статті » КОЛЕКЦІОНУВАННЯ » НУМІЗМАТИКА Римської Імперії |
Натисніть на зображення для збільшення Антонініан Волузіана На реверсі зображено PAX з гілкою оливи, скіпетром та легендою PAX AVGG
PAX. Мир. Це слово дуже часто зустрічається на римських монетах, і не завжди можливо визначити до якого конкретно умиротворення воно відноситься. У давнину Мир вважали богинею і поклонялися їй не тільки в Римі, але і в Афінах. Її вівтар не міг бути заплямований кров'ю. В її честь імператор Клавдій на Священній Дорозі (Via Sacra) почав будівництво чудового храму, закінченого Веспасіаном. На медальйонах представлені такі атрибути миру, як hasta pura, гілка оливи, ріг достатку, часто кадуцей. Іноді (як на монетах Веспасіана, Доміціана і Марка Аврелія) вона зображається під час спалювання складеної зброї. Вперше богиня миру Пакс (грецька Ейрена) з'являється на римській монеті в 44 р. до н.е., ймовірно, до смерті Цезаря, на квінарії Л. Емілія Буки. На ньому голова з підписом PAX на аверсі з'єднана із зображенням рукостискання (символ Згоди) на реверсі, висловлюючи таким чином ідею миру і гармонії, принесених Цезарем. Далі, в період Римської імперії Мир часто зустрічається на римських монетах від Августа до Костянтина I. Також ця богиня є постійним типом реверсу кістофорних тетрадрахм Августа, і, оскільки дана серія була розпочата в 28 р. до н.е., ясно, що в цьому випадку вона служить нагадуванням про мир, досягнутий битвою при Акції. Наступні зображення Миру іноді можуть бути пов'язані з певними подіями, але іноді мають більш загальне значення. Культ Миру і Риму був укріплений освяченням Вівтаря Миру Августа, Ara Pacis Augustae, в 9 р. до н.е. У мистецтві Мир зображується в образі драпірованої жіночої фігури. Деякі її атрибути є спільними з Перемогою або Немесідою, так як зазвичай римляни уявляли світ завдяки перемозі, тому у неї може бути вінок, пальмова гілка або військовий значок. В інших випадках вона може також тримати скіпетр або гілку оливи, ріг достатку, кадуцей, фігуру Перемоги на земній кулі, колосся або маки. Вона може зображуватися при принесенні жертви, з патерою, при спалюванні зброї, з факелом. На монетах Доміціана на її руці сидить маленька пташка.
На монетних легендах ім'я Pax (або Paci - в давальному відмінку, що виражає посвячення) має безліч описових доповнень. Вона може бути Pax Augusta, «Імперський мир» або Pax Augusti або Augustorum, «Мир імператора (або імператорів)», що є трохи більш конкретним виразом. У великому масштабі вона може бути Aeterna (Вічною) або Perpetua (Постійною), або Миром, що поширюється на все «коло земель», Pax Orbis Terrarum. Також вона може бути описана як Pax Publica (Громадський Мир) або Pax Populi Romani (Мир римського народу). У рідкісних випадках згадуються народи, з якими було укладено мир. Так, відомі Pax Germanica (Німецький Мир) Вітеллія або Pax Fundata cum Persis (Міцний мир з Персією) Філіпа I, який міг надихнути більш загальний Pax Fundata (Міцний Мир) Галліена. Пізніше Костянтин Великий описаний як «засновник» світу з легендою PACIS FVND (atori) - фраза, яку можна побачити також на арці Костянтина в Римі. Іноді Мир може бути альтернативою Злагоди, як на монетах Постума з легендою PAX EQVITVM або на випуск Кара, який оголошує про «Армійський Мир» (PAX EXERCITI, з використанням рідкісної форми родового відмінка). Існує також незвичайний випуск Веспасіана з легендою PACIS EVENTVM (Мирному Результату), що супроводжує тип, який, як видається, зображує Щасливий Результат (Bonus Eventus). Найвірогідніше ця легенда означає, що імператор забезпечив щасливий, мирний результат. Це лише один з багатьох екземплярів монет з легендою Pax, але даний тип представляє не саму богиню, а одного з низки божеств або сюжетів, пов'язаних з ідеєю миру. John Melville Jones "A DICTIONARY OF ANCIENT ROMAN COINS" Читайте також: "Чоловічі імена в Стародавньому Римі та їх написання на монетах"
| |
Переглядів: 1089 | | |
Всього коментарів: 0 | |