Неділя, 28.04.2024, 13:12
Головна » Статті » КЛАДОПОШУК » В УКРАЇНІ

Скіфська пектораль - археологічна гордість України!

Натисніть на зображення для збільшення

 

21 червня 2016 року виповнилося 45 років з дня одної з найвидатніших археологічних знахідок України – пекторалі, нагрудної прикраси скіфського царя. Коштовність було знайдено групою археологів під час розкопок кургану Товста Могила (діаметр 70 м, висота — до 8,6 м), що близ міста Покров, тодішній Орджонікідзе.

Вважають, що її виготовили давньогрецькі ювеліри на замовлення скіфської знаті. Зроблена із золота 958 проби, та має вагу —1150 грамів, і діаметр — 30,6 сантиметрів. Прикраса має три яруси зображень, з’єднані між собою скрученими ланцюжками золотих трубочок. На кінцях — литі голови левів, що тримають у пащах кільця для шнурка.

 

Натисніть на зображення для збільшення

 

У нижньому ярусі зібрані сцени двобою фантастичних тварин — так звані шматування. Зображення тварин і міфічних істот у характерних позах були популярні в скіфському мистецтві. У центрі розташовані три сцени боротьби коня з двома грифонами. Далі — поєдинок дикого кабана й оленя з леопардом і левом. За ними бачимо гонитву собаки за зайцем.

Середній ярус — це рослинний орнамент. Припускають, зашифровано рецепт цілющого бальзаму з коренів і квітів. Верхній ярус — люди за роботою. По центру розташовані дві чоловічі фігури. Припускають, що це древні скіфські царі Нап і Пал. Тримають у руках овечу шкуру. Праворуч — кобила з лошам, корова з телям, вівця, коза з козеням і злітаючий птах. Хлопець доїть вівцю. З іншого боку — ті самі тварини. Скіф подоїв вівцю, затикає амфору з молоком зірваною травою. Так зберігали молоко від скисання.

 

Натисніть на зображення для збільшення

 

Очолював двотижневі розкопки співробітник Інституту археології Борис Мозолевський, який пізніше в своїй книзі «Товста Могила» описав тодішні події.

"Шахтарі, по обіді перекріпивши дромос у слабких місцях, уже лаштувалися додому. Ми, археологи, вирішили ще трохи попрацювати. Я розчистив один із сагайдачних наборів під стінкою дромосу. Згортаючи густий глиняний чамур, що вкривав долівку, відчув, як пальці щось боляче дряпнуло.

У серці солодко тенькнуло. Обережно відгорнувши чамур, я побачив, як зблиснуло золото. Якимсь невідомим відчуттям збагнув — це саме те”…

Дослідники щодня прокидаються о 5:30 і працюють по 16 годин на добу, без відпочинку й вихідних. Спершу досліджують центральну частину кургану. Знімають 9 м ґрунту і закопуються на 5 м углиб. Так знаходять поховання царя завширшки 4,5 м. Воно розграбоване ще в давнину. Але кілька золотих виробів збереглися.

 

 

Провалюється під землю техніка, що розкопувала східну частину кургану. Внизу є чотири могили. Основні — гробниця царівни та її дитини. Поруч поховані служниця, воїн і конюх. Сюди грабіжники не дісталися. Дослідники знаходять близько 600 золотих виробів. Це оздоблення на броню воїна, високий головний убір царівни, масивні сережки із зображенням богині на троні, золота гривна з фігурками семи левів, що переслідують коня. На її руках — три браслети й 11 перснів. У маленькому саркофазі біля цариці лежить її дитина, яка померла пізніше. З нею поклали золотий браслет, перстень, гривну й сережки. А у дромосі — проході від камери цариці до царя — лежить найцінніша знахідка.

"Річ була велика і явно лежала на своєму первісному місці, не зрушена грабіжниками, — описує Мозолевський. — На хвилю я заціпенів. Потім тихо, щоб не зчиняти галасу, покликав одного з колег. З двох боків ми швидко розгребли глину, і Євген , який допомагав, перший промовив те слово, що згодом стало найпопулярнішим у пресі: пектораль. Пальці я, виявляється, подряпав об гострий козячий ріг. Уже було видно, що річ заповнюють скульптурні зображення. Проте роздивитись деталі заважала глина, а піднімати витвір до того, як буде розчищене все дно могили, не дозволяла методика досліджень. Та коли вперше її побачив, здавалося, ніби переді мною реальні люди й тварини, було навіть відчуття, як у них пульсує кров”.

 

Натисніть на зображення для збільшення

 

— Знахідки у Товстій Могилі можна порівняти з коштовностями гробниці Тутанхамона, — говорить археолог із відділу найдавнішої історії Національного музею історії України Марина Стрельник — Пектораль збереглася такою, як була дві тисячі років тому. За однією з версій, її виготовили грецькі майстри на замовлення скіфського царя. За другою — це робота місцевих умільців.

Скіфи вважали золото ознакою влади й добробуту. Що більше його було — то краще. Цар носив пектораль на шиї поверх одягу. Скіфи полюбляли вбрання червоного і синього кольорів, всипане золотими бляшками й пластинами. Коштовність вдало доповнювала образ володаря.

 

Натисніть на зображення для збільшення

 

Пектораль зберігається в «Музеї коштовностей», філії Національного музею України.

— У залі експонується копія. Оригінал зберігаємо у фондосховищі. За його межі пектораль вивозили тричі - двічі на виставки у Францію та Японію. Ще раз - у німецький Майнц для реставрації. Виготовлена із золота високої якості, тому ніяких особливих умов не потребує. Головне — це охорона пекторалі. Її страхова вартість - близько $ 150 мільйонів — говорить Олена Підвисоцька, заступник наглядача «Музею коштовностей».

 

Читайте також: "Надихаємось на пошуки - найдорожчі продажі початку липня"

 

Повернутися до - КЛАДОПОШУК

Повернутися до - ГОЛОВНОЇ

Перейти в ФОРУМ

Категорія: В УКРАЇНІ | Додав: Admin (28.10.2017)
Переглядів: 3409 | Теги: скифы, Пектораль, скіфська пектораль, Золото, скифская пектораль, скіфи, археология, археологія | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar