Четвер, 15.11.2018, 20:24
Головна » Статті » ІСТОРІЯ,ЛЕГЕНДИ » ДРЕВНЯ ГРЕЦІЯ

ІСТОРІЯ ДРЕВНЬОЇ ГРЕЦІЇ - КОРОТКИЙ НАРИС

Натисніть на зображення для збільшення

 

Сучасний світ багато чим зобов'язаний стародавній Греції. Ця порівняно невелика держава здійснила величезний вплив на розвиток всіх сфер життя людини. Візьмемо, наприклад, міфи, які є відображенням життя людини, як в ті часи, так і сьогодні. Уявлення про світ - про людину, медицину, політику, мистецтво, літературу - в глобальному масштабі зароджувалися саме в Греції. Ця держава була розташована на півдні Балканського півострова і на островах Егейського моря. Відповідно, на такій порівняно невеликій території розміщувалася невелика кількість населення, але, як казав Олександр Македонський - «Один грек вартий тисячі варварів». Греція вирізнялася з-поміж інших держав - Вавилонії, Єгипту і Персії - і не без підстав.

 

Натисніть на зображення для збільшення

 

Найдавніші часи Стародавньої Греції

Територію Стародавньої Греції прийнято умовно ділити на три частини: Південну, Середню і Північну. У Південній частині розташовувалася Лаконіка, більш відома як Спарта. Афіни - головне місто Греції - перебуває в Середній частині держави, поряд з такими областями, як Аттіка, Етолія і Фокіда. Ця частина була відділена від Північної практично непрохідними горами і розділяла Афіни і Фессалію, яка на сьогоднішній день сама по собі є великим історичним центром.
Про населення Стародавньої Греції можна судити по численних прикладах мистецтва, які збереглися практично в первозданному вигляді - це скульптури, фрески та елементи живопису. У будь-якому музеї світу Ви знайдете зал давньогрецького мистецтва, де Ви побачите безліч зображень високих, струнких людей з ідеальною статурою, світлою шкірою і темними кучерявими волоссям. Античні історики називають їх пеласгами - народом, який населяв острови Егейського моря в III тисячолітті до н.е. Незважаючи на те, що їх заняття нічим не відрізнялися від занять інших древніх народів і включали в себе скотарство і землеробство, потрібно відзначити, що їх земля була складною для обробки і вимагала використання особливих навичок.

 

 

Народи Греції та їх розвиток

Пеласги, що населяли Грецію майже п'ять тисяч років тому, були вигнані зі своїх земель рівно в тому ж тисячолітті, в якому з'явилися. Причиною тому стали ахейці, які вторглися з півночі і чия держава була також розташована на острові Пелопонесс зі столицею в Мікенах. Це завоювання носило епохальний характер, так як ознаменувало початок ахейскої цивілізації, яку спіткала така ж сумна доля - в кінці XIII століття до н.е., так само, як свого часу вторглися в грецькі землі ахейці, на цю територію прийшли дорійці. На жаль, завойовники знищили практично всі міста і все ахейське населення, хоча самі, при цьому, знаходилися на нижчому щаблі розвитку цивілізації. Цей факт не міг не відбитися на культурі Стародавньої Греції. Була забута найдавніша писемність, створена ще пеласгами, не кажучи вже про те, що припинилося будівництво і розвиток знарядь праці. Цей період, який прийнято заслужено називати «темним» тривав не багато, не мало з XII по IX ст н.е. Серед міст все так же виділялися Афіни і Спарта, де знаходилися два антагоністичних суспільства.

 

 

Так, в Лаконіці (Спарті) намісниками були два царя, які правили, передаючи свою владу у спадок. Проте, не дивлячись на це, реальна влада була в руках старійшин, які приймали закони і займалися суддівством. Любов до розкоші в Спарті суворо переслідувалася, а головним завданням старійшин було не допустити класового розшарування суспільства, для чого кожна грецька родина отримувала від держави наділ землі, який мала обробляти без права отримання додаткових територій. Незабаром спартанцям було заборонено займатися торгівлею, землеробством і ремеслами, було проголошено гасло, що «заняттям кожного спартанця є війна», яка і повинна була повністю забезпечувати населення Лаконіки всім необхідним для життя. Про рівень моральності спартанців красномовно говорить той факт, що воїна могли вигнати з загону тільки тому, що він не до кінця з'їв свою порцію їжі на загальній трапезі, що говорило про те, що він пообідав на стороні. Більш того, поранений спартанець повинен був помирати на полі бою мовчки, не показуючи нестерпного болю.
Головним суперником Спарти була нинішня столиця Греції - Афіни. Це місто було центром мистецтв, а люди, що населяли його, були повною протилежністю грубих і жорстких спартанців. Проте, не дивлячись на легкість і безтурботність життя, саме тут з'явилося слово «тиран». Спочатку воно мало значення «володар», але коли влада Афін почала займатися відвертим грабунком населення, це слово набуло той відтінок, який має до цього дня. Примирення в розорене місто вніс цар Солон - мудрий і добрий правитель, який зробив дуже багато для поліпшення життя городян.

 

 

VI століття принесло жителям Греції нові випробування - небезпека виходила від персів, які досить швидко підкорили Єгипет, Мідію і Вавилонію. Перед обличчям Перської держави народи Греції об'єдналися, забувши про вікові чвари. Звичайно, центр армії становили спартанці, які присвятили своє життя військовій справі. Афіняни ж, в свою чергу, зайнялися будівництвом флотилії. Дарій недооцінив міць греків і програвши перший же бій, який увічнено в історії тим, що радісний гонець пробіг з Марафону до Афін, щоб повідомити радісну звістку про перемогу, і, подолавши 40 км, впав замертво. Саме пам'ятаючи про ту подію, спортсмени біжать «марафонську дистанцію». Ксеркс, син Дарія, заручившись підтримкою і допомогою завойованих держав, проте, програв ряд найважливіших битв, і відмовився від будь-яких спроб завоювати Грецію. Таким чином, Греція стала найвпливовішою державою, що дало їй ряд привілеїв, особливо Афінам, які стали столицею торгівлі в Східному Середземномор'ї.
Об'єдналася Спарта з Афінами й перед обличчям македонського завойовника Філіпа II, який, на відміну від Дарія, швидко зламав опір греків, встановивши владу над всіма областями держави, крім Спарти, яка відмовилася підкорятися. Таким чином, закінчився Класичний період розвитку еллінських держав і почався розквіт Греції в складі Македонії. Завдяки Олександру Македонському, греки і македонці до 400 року до н.е. стали повновладними господарями всієї Передньої Азії. Елліністична епоха закінчилася в 168 році до н.е., коли почалися масштабні завоювання Римської Імперії.

 

 

Роль грецької цивілізація в історії розвитку світу

Історики сходяться на думці, що культурний світовий розвиток був би неможливим без того спадку, який залишила нам Стародавня Греція. Саме тут були закладені ті фундаментальні знання про світобудову, якими користується сучасна наука. Перші філософські поняття були сформульовані саме тут, визначивши основу розвитку духовних цінностей всього людства. Грецький філософ Аристотель заклав основи уявлень про матеріальний і нематеріальний світи, грецькі спортсмени стали першими чемпіонами перших Олімпійських Ігор. Будь-яка наука або сфера мистецтва так чи інакше пов'язана з цією великою Стародавньою державою - будь то театр, література, живопис або скульптура. «Іліада» - головний твір, що дійшов до наших днів, дуже яскраво і барвисто розповідає про історичні події тих часів, про устрій життя древніх елійців, і, що більш важливо, присвячений реальними подіями. Внесок в розвиток історії вніс відомий грецький мислитель Геродот, чиї праці були присвячені греко-перським війнам. Внесок Піфагора і Архімеда в розвиток математики неможливо переоцінити. Більш того, стародавні греки були авторами численних винаходів, які використовувалися, в першу чергу, в ході військових дій.

 

  Натисніть на зображення для збільшення

 

На окрему увагу заслуговує грецький театр, який представляв собою відкритий майданчик з круглою спорудою для хору і сценою для артистів. Така архітектура передбачала створення відмінної акустики, а глядачі, які сидять навіть на далеких рядах, могли чути всі репліки. Примітно, що актори приховували свої обличчя під масками, які ділилися на комічні і трагічні. Трепетно ​​шануючи своїх богів, греки створювали їх статуї і скульптури, які до сих пір дивують своєю красою і досконалістю.
Особливе місце Стародавньої Греції в світовій античної історії робить її одним з найзагадковіших і дивних держав в стародавньому світі. Матір наук і мистецтва Греція донині приковує до себе увагу всіх, хто захоплюється світовою історією.

 

Читайте також: "Історія стародавнього Риму - короткий нарис"

 

Повернутися до - ІСТОРІЯ,ЛЕГЕНДИ

Повернутися до - ГОЛОВНОЇ

Перейти в ФОРУМ

Категорія: ДРЕВНЯ ГРЕЦІЯ | Додав: Admin (18.11.2016)
Переглядів: 436 | Теги: Афины, стародавня Греція, древняя Греция, Мікени, Персія, Древня Греція, Спарта, Афіни | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar